-
Uchwyt do blach,Udźwig 2000kg, pionowy wychylny
Uchwyt do blach Do 81 T; Udźwig (DOR/WLL): 2000 kg; zakres roboczy: 0 mm - 25 mm
380.07
Opinie | |
Wysyłka w ciągu | 24 godziny |
Cena przesyłki | 23 |
Dostępność | 2 szt. |
Waga | 8.2 kg |
Kod kreskowy | |
EAN |
Zamówienie telefoniczne: 32 60 35 801
Zostaw telefon |
Uchwyty – informacje podstawowe
DoLast Uchwyty do podnoszenia są rozwiązaniem problemu związanego z transportem blach i profili – mogą być dostosowane do indywidualnych potrzeb. Zastosowanie uchwytów i zacisków podlega przepisom Dyrektywy Maszynowej 2006/42/WE oraz normie PN-EN 13155. Ważne: Uchwyty do transportu ładunku należy dopasować do zakresu chwytania, ponieważ istnieje ryzyko wyślizgnięcia się ładunku. Jedna blacha może być bezpiecznie transportowana w pionie za pomocą jednego uchwytu.
Minimalne obciążenie uchwytu powinno wynosić 10% obciążenia roboczego.
Do transportu arkuszy w pionie należy stosować uchwyty wyposażone w dźwignię bezpieczeństwa. Do podniesienia blach leżących oraz ich odwrócenia stosuje się uchwyty z uchem wychylnym. Zasada działania szczęk uchwytu polega na wbijaniu się drobnych ząbków szczęki w powierzchnie blachy. Po stronie przeciwnej w ten sam sposób arkusz trzymany jest przez szczękę stałą lub płytkę dociskową dostosowaną do twardości podnoszonego materiału. Dzięki sprężynie dociskającej szczękę uchwyt pozostaje zakleszczony na podnoszonym elemencie do momentu zwolnienia dźwigni. Arkusz jest uwalniany tylko po zwolnieniu dźwigni bezpieczeństwa. Efekt samozaciskania jest wystarczający, jeśli grubość arkusza odpowiada roboczemu zakresowi uchwytu. W przypadku uchwytu o zakresie roboczym np. min. 10mm, zbyt cienkie arkusze, np. 6 mm wyślizgnęłyby się. Uchwyty do pionowego transportu arkuszy lub płyt nadają się
zawsze tylko do przenoszenia pojedynczych elementów.
Do poziomego przenoszenia arkuszy stosuje się dwa rodzaje uchwytów: z blokadą oraz bez blokady. Dla cienkich arkuszy, które mogą się mocno wyginać lub wibrować, zaleca się modele z blokadą. Dla bezpiecznego transportu poziomego blach lub pakietów blach, zaleca się stosowanie Trawersy DoLast i 4 uchwytów. Dla blach suchych i polerowanych, dostępne są specjalne uchwyty, które mają silniejszy docisk, dla uniknięcia wystąpienia uszkodzeń posiadają gładkie i nierowkowane szczeki. Dla specjalnych profili, takich jak szyny, pakiety blach lub dwuteowników istnieją specjalne uchwyty, które pracują poprzez docisk kształtowy lub blokadę.
Istnieje możliwość zdalnego sterowania chwytakami próżniowymi przy zastosowaniu sprężonego powietrza. Znajduje ono zastosowanie w trawersach wyposażonych w cztery lub więcej chwytaków. Operator może wtedy sterować pracą wszystkich chwytaków jednocześnie. W przypadku operacji z chemikaliami oraz w temperaturze powyżej 50 ° C nie należy stosować standardowych uchwytów, ponieważ mogą one ulec uszkodzeniu.
Dostępne są specjalne uchwyty do stosowania w środowisku narażonym na chemikalia. Proszę o nie pytać.
Z uwagi na różne typy uchwytów, należy zawsze przestrzegać zasad z załączonej instrukcji obsługi dostarczanej wraz z uchwytem
Należy stosować wyłącznie uchwyty z czytelnymi tabliczkami identyfikacyjnymi zawierającymi dane takie jak nośność, zakres chwytania, przeznaczenie
Uwagi dotyczące stosowania:
uchwyty powinny znajdować się w jednej płaszczyźnie tj. dokładnie naprzeciw siebie. Powierzchnia podnoszonych blach powinna być wolna od zgorzeliny, brudu, smarów i innych, zwłaszcza luźnych zanieczyszczeń. Przy podnoszeniu pionowym może być stosowany jeden lub dwa uchwyty do podnoszenia blach w pionie. W trakcie obracania lub przekręcania, dolna część blachy powinna pozostawać w kontakcie z podłożem. Przed operacją podnoszenia należy określić środek ciężkości, dzięki temu zapobiegniemy kołysaniu się blachy – przy długich blachach stosuj po dwa uchwyty.
Pod zawieszonym ładunkiem i w jego obrębie nie powinna się znajdować żadna osoba.
Uchwyt, przed oddaniem do eksploatacji i po każdej naprawie, powinien być sprawdzony przez osobę kompetentną. Szczegółowe badanie należy przeprowadzać nie rzadziej niż raz do roku. W przypadku, gdy uchwyt jest intensywnie używany, zaleca się, aby okres między inspekcjami był krótszy niż 3 miesiące.
Wszystkie elementy jak sworznie, obudowa, sprężyny oraz szczęki należy sprawdzić pod kątem deformacji, ubytków i ewentualnych pęknięć. Jeśli szczęki w uchwycie zostały stępione lub ułamany pojedynczy ząb, należy wymienić całą część, gdyż nie będą się one równomiernie wbijać w blachę. Należy również sprawdzić napięcie sprężyny. Zużyte części należy wymienić na właściwe dla danego modelu, zamienniki mogę nie spełnić technicznych wymagań. Tylko oryginalne części zapewniają właściwe funkcjonowanie uchwytów.